A kutya tanításának alapelvei
A tanítás céla olykor csak annyi, hogy a kuty a a parkban jól viselje magát, a versenyeztetni kívánt vagy rendőrségi munkára szánt kutyák azonban szigorú kiképzésebn részesülnek. A legtöbb kutyatulajdonosank elég, ha a kutyája jól nevelten viselkedik, és kint az utcán sohasem a maga feje után megy.
Egy lehetséges kiképzési mód Hogyan történhet a kiképzés, és milyen parancsok végrehajtására kell a kutyát megtanítani? A cél az legyen, hogy odamenjen a gazdájához, ha az hívja; kövesse őt; álljon meg és üljön le; maradjon helyben; várjon és menjen oda a gazdájához; illetve feküdjön le. Ha mindez jól megy neki, gazdájának az utcán járva-kelve nem kell aggódnia a viselkedése miatt. Például kint hagyhatja a bolt előtt, abban a biztos tudatban, hogy tapodtat sem fog mozdulni, míg csak ki nem jön. A kiképzést kezdetben nyakörv és póráz segítségével végezzük. A pórázzal szabályozhatjuk az állat mozgását, ameddig nem hallgat a szóra.
Az alkalmas jelzések Sok múlik azon, hogy milyen jelzésekkel utasítjuk az állatot ilyen vagy amolyan cselekvésre. A kéz- és karjelzések hasznosak lehetnek ugyan, de csak akkor, ha az állat látótávolságon belül van. a hangjelzés gyakoribb, mert már messziről észlelhető, és a kutyák füle igen érzékeny a különféle hangjelzésekre. Közismert kutyapedagógiai módszer, hogy a szóbeli utasításokat kéz- vagy karjelzésekkel erősítjük meg. Kezdetben a hangjelzések megerősítése ismétléssel vagy alkalmas taglejtésekkel történhet. ha például a "HOZZÁM" utasítás az aznapi tananyag, a parancs kiadásakor fordítsunk hátat a kutyának, felébresztendő a benne szunnyadó falkaösztön: ha azt látja, hogy a "falkavezér" indulni készül, ész nélkül követi, mivel nem akar magára maradni.
Leckék a kutyának A kutya tanítása jó mulatság, és még az idősebb kutyák is nagy hasznát látják a "tanfolyamnak", vagy akár az egyszer már megszerzett ismeretek fölelevenítésének. Az eredményt azonban befolyásolhatják a kutya figyelmét elterelő külső körülmények. Egyesek azt tapasztalják, hogy kutyájuk a leckék során, az oktató és a többi kutya jelenlétében kifogástalanul viselkedik, de egyéb alkalmakkor esze ágában sincs engedelmeskedni; más kutyákkal pedig éppen fordított a helyzet. Sok múlik az állatnak a többi kutyával és az emberekkel való kapcsolatán. Ha tart az oktatótól és az oktatásban részt vevő többi kutyától, annál inkább törekszik arra, hogy a gazdájával legyen és a kedvében járjon. Ha jól megvan négylábú társaival, az oktatás során elkalandozhat a figyelm, mert játszani szeretne. Az ilyen kutyákkal legjobb otthon tanítani.
A megerősítés értéke Az oktatás során az állat hol pozitív, hol negatív megerősítést - jutalmat, illetve büntetést - kap. A büntetés nem túl hatásos módszer, a következőkben ismertetendő alapkiképzésben pedig teljesen szükségtelen. Sokkal gyömlcsözőbb a pozitív megerősítés: megdicsérjük az állatot, ha végrehajtja az utasítást, ellenkező esetben egyszerűen elmarad a dicséret. A dicsérettel a kutyának azt az ösztönöm vágyát elégítjük ki, hogy a falka befogadja őt, és hogy ő kedvében járjon a falkavezérnek. Az erőszak nem vezet jóra. Ha a gazda veri a kutyát, csak azt érheti el vele, hogy az igyekezni fog tisztes távolban maradni, márpedig a kiképzés feltétele a szoros kapcsolat és a bizalom.
Az alkalmankénti büntetés Persze akadnak olyan esetek, amikor meg kell büntetni a kutyát - rendszerint azért, hogy abbahagyjon valamit vagy hogy odafigyeljen a gazdájára. Alaposan gondoljuk végig, miért folyamodunk a büntetéshez, és biztosnak kell lennünk abban, hogy a kutya is tudni fogja, miért kapja a büntetést. Semmi értelme olyasmiért memszidni, amit már régebben követett el; mindennemű megtorlásnak azonnalinak kell lennie, különben többet árt, mint amennyit használ.
Hogyan büntessük a kutyát? sohase mérjünk a kutyára ismételt ütéseket - kárt tehetünk benne. Jobb módszer megmarkolni az állat bőrét a nyak hátoldalán (ha a kutya nagytermetű, akkor két kézzel, a nyak egyik oldalán), és kissé megemeli az állatot - ezt teszi a szuka is, valamelyik kölyköt meg akarja büntetni. Közben rázzuk meg és szidjuk össze a kutyát. De ha a vétke nem olyan súlyos, egy fenékre ütés is elegendő.
Az első parancsok
Nincs megszabva, hogy a kiképzést milyen korban kell elkezdeni, de jó, ha csak 12-14 hetes korbában (a védőoltások idején) az állat már megtanulja követni a gazdáját. Az alapkiképzés általában mintegy 3 hónapot vesz igénybe feltéve hogy a kutya fiatal és nincsenek beidegződött rossz szokásai. Az idősebb kutyák lassabban tanulnak. Az első lecke a pórázon vezetés. Ritka az olyan kutyakölyök, amelyik ezt élvezi, de a jövő érdekében mindegiknek át kell esnie rajta. A későbbiekben a kutya és a gazdája sokkal jobban élvezi majd a sétákat, ha a kutyus elsajátítja a követés tudományát. Egy-egy lecke ne tartson tovább kölyök kutya esetében tíz felnőtt kutyánál húsz percnél, mert ennyi idő után a kutya figyelme lankadni kezd.
|