A kölyökkutya hazaszállítása
Ha csak egy mód van rá, úgy kell intézni, hogy a kiskutya reggel kerüljön új otthonába, mert így éjszakáig, amikor először magára marad, egy egész napja van megszokni az új körülményeket. Nagy nap ez, nem csak az új gazdának és az egész családnak, hanem a kutyusnak is. És ez az a nap, amikor még egyszer ki lehet faggatni a tenyésztőt a kölyök gondozásával kapcsolatos tapasztalatairól, s nem árt már ekkor fölkeresni az állatorvost.Lehetőleg két ember menjen a kutyáért, de ha csak egy tud menni, vigyen magával utazódobozt. A kutyust akkor viseli meg legkevésbé az utazás, ha valaki pokrócon az ölébe veszi. Legyen kéznél újságpapír és egy tekercs knyhai csomagolópapír, mert a legtöbb kölyökkutyát már rövid autózás is tengeribeteggé teszi.
A hazaérkezés
Megérkezéskor ne engedjük, hogy a gyerekek hosszasan ajnározzák az amúgyis zaklatott kiskutyát.
Szobatisztaságra oktatás
Mindjárt megérkezés után adjunk alkalmat az állatnak arra, hogy könnyítsen magán. Legjobb, ha az első perctől kezdve ésszerűen szoktatjuk. Ha csak nem esik vagy havazik, vigyük ki a kertbe és tartsuk szemmel.Rossz idő esetén terítsünk néhány újságpapírt a kertbe vezető ajtó elé. A legtöbb kiskutyának kétóránként és minden etetés után lehetőséget kell adnia dolga elvégzésére. Ez az időbefektetés a későbbi szoktatás folyamán megtérül. Vannak kutyások, akik alommal felszórt tálcára szoktatják a kutyakölyköt (ámbár az olyan kutya, amelyik elássa az ürülékét, ezt olyan lendületesen teszi, hogy szanaszét szórja a lakásban az almot). Így később könnyebb rászoktatni a kutyát arra, hogy ne gyepet, hanem a virágágyakat tisztelje meg.
Az első etetés
A legtöbb kölyökkutya még napjában négyszer kap enni, amikor új gazdájához kerül. Első alkalommal a szokásosnál úgy egyharmadnyival kevesebb eledelt kapjon, hiszen még izgatott lehet éd az autóban alighanem felkavarodott a gyomra. Amíg eszik, maradjunk tisztes távolságban- az izgatott kölyökben a jószándékú sürgés-forgás is gátlásokat ébreszt.
A kiskutya és a többi házikedvenc
Ha vannak a háznál más hobbiállatok is, az új jövevényt nagy körültekintéssel, szigorú ellenőrzés mellett "mutassuk be" nekik. Előfordulhat, hogy egy idősebb és rámenősebb állat (főleg ha kan az illető) zokon veszi, ha vetélytárs tűnik fel a láthatáron. Minden eset egyedi elbírálást igényel, de legalább egy héten át résen kell lenni, ha együtt vannak az állatok. A felnőtt kutya, még a legjámborabb is, könnyen megsértheti a kicsit, ha a játékuk elvadul. Máskülönen a kiskuyta számára igen fontosak a társas kapcsolatok. A szoktatás is eredményesebb, ha a kölyök jólnevelt felnőtt ebeket lát maga körül és követi példájukat. De ahogy a kiskutya növekszik, egyre nagyobb szerephez jut a dominancia, magyarán hogy "ki a főnök". Két szuka között a hatalmi harc nem szokott kiéleződni, ők rendszerint jól megvannak egymással. Ha azonban két kanról van szó, megeshet, hogy a fiatalabbik újra meg újra megelégeli alárendelt helyzetét és a két kutya összeverekszik. |