Készen kapható kutyaeledelek
Száraz kutyaeledelek Nevüket meghazudtolva mintegy 10 százalék vizet tartalmaznak. A különböző termékek tápanyag-összetétele hasonló, nyersanyagaik azonban eltérők, ezért nem egyformán ízletesek, és az egyik könnyebben, a másik nehezebben emészthető. A száraz eledel nagy előnye, hogy olcsó. Ez nem mellékes szempont, főleg ha a kutya nagyméretű. Több hétre elegendő mennyiséget vásárolhatunk és tarthatunk otthon belőle, ámbár túl sokáig tárolva megromlik vagy elveszíti vitamintartalmát. Sok salakképző anyaguk jó hatást tesz az emésztési zavarokban szenvedő kutyákra. Megjegyzendő, hogy nagyobb tömegű székletet nehezebb eltakarítani (viszont kevésbé bűzös), valamint hogy kezdetben sokan túladagolják a szárazeledelt, s a kutya elhízik.
Félszáraz eledelek Víztartalmuk kb 25%. Általában darabos vagy vagdalt hús benyomását keltik, ezért a kutyatulajdonosok többsége nagyobb bizalommal van irántuk, mint a száraz eledelek iránt. Normál adagban kaphtók, és hűtés nélkül is jól tárolhatók. A félszáraz eledelek nemegyszer meglehetősen drágák, de ha a kutya friss húhoz szokott, az szükség esetén jól pótolhatók velük. Némelyik válogatóskiskutya csak az ilyen eledelt szereti. Viszonylag nagy cukortartalmuk rendszerint nem okoz gondot, de cukorbeteg kutyáknak nem adhatók!
Konzerv kutyaeledelek Alighanem ezt a fajta eledelt ismeri legjobban a kutyatartók többsége, azt azonban sokan nem tudják, hogy kétfajta konzerv kutyaeledel létezik, s a felhasználási módjuk is különböző. Az egyik típus gabonafélét is tartalmaz, és önmagában is teljes értékű táplálék, a másikban pedig csak hús van, amelyet kekszel kell köríteni. Mindig győződjünk meg arról, kiegyensúlyozott étrendet nyújt-e a választott eledel. Csak hússal etetni a kutyát drága mulatság, hiszen így több táplálék kell a jóllakatásához. Ráadásul ebben az esetben - a költségektől függetlenül - táplálkozás-élettani szempontból nem kiegyensúlyozott a kutya étrendje.
Mennyit egyen a kutya??
A kutyák táplálékszügségletét az energiaszükségletük határozza meg. Anyagcseréjük intenzitása ( a táplálék energiává alakításának, azaz elégetésének sebessége) még fajtán belül is változó. Az emberhez hasonlóan a kutya is elhízik, ha rendszeresen több táplálékot vesz magához a szükségesnél, úgyhogy vigyázzunk kutyánk vonalaira! Mindamellett az állat testsúlya alapján nagyjából megbecsülhető az ideális napi táplálékszükséglet.
Finom falatok két etetés között
Ne szoktassuk hozzá a kutyákat az etetések közötti csemegézéshez; könnyen elkényeztethetjük, és akkor a vendégeknek sem lesz nyugtuk tőle. Ha egyszer megtanulja a kutya, hogy kunyerálás nincs, különösebb gondunk már nem lehet. Mellesleg sokszor hamarabb megatnulja ő, mint a család! Étkezés után azonban a nem túl zsíros maradékokat odatehetjük neki a tálba, hogy legközelebb majd megegye. A nyalánkságok inkább csak jutalmazásra és a tanultak megerősítésére valók. Dicsérettel fűszerezve ezek a jutalmak sokkal többet érnek, mint az engedetlenségért kiszabott büntetés. Ne feledjük, hogy a csemegék is tápanygaokból állnak, vagyis hízlalnak, ha túl gyakran folyamodunk hozzá.
Választható nyalánkságok:
-
félszáraz kutyaeledel - csak nagyon kis mennyiségben
-
ropogós finomságok kutyáknak;
-
csokidarabkák - kutyáknak készült csokoládéból, szintén csak mértékkel;
-
darált keksz - igen kedbelt csemege.
!Figyelmeztetés Vitamin- és ásványianyag-pótlásra való készítményeket e célra nem használhatunk a túladagolás veszélye miatt! |