Alapvető kozmetikai felszerelések
Kefék
Drótkefe Ez a kefe a hosszú szőrű fajták, mit például az afgán agár, a pekingi palotapincsi és a saluki rendszeres kefélésére alkalmas.
Puha drótkefe Könnyű kis drótkefe, melyet olyan göndör szőrű fajtákhoz ajánlok, mint az uszkár.
Sörtekefe A sörtekefét puha, finom sörték borítják, mely legalkalmasabb az olyan egyenes, selymes szőrű fajták ápolására, mint a yorkshire terrier.
"Kutyakesztyű" Ez a kézre húzható, puha sörtékkel ellátott ujjatlenkesztyű olyan sima szőrű fajták gondozására alkalmas, mint a dán dog, a csivava és a bloodhound család tagjai.
Fésük
Félsűrű/félritka fésű A legáltalánosabb használható olyan hosszú fémfésű, melynek egyik fele ritkábban, a másik fele sűrűbben fogazott.
Bontófésű Hosszú, ritkás fogazatú fésű, olyan speciális fogóval, mely különösen alkalmassá teszi az erősen összegubancolódott szőr kifésülésére.
7-es méretű fodrászolló Az ilyen ollóknak hosszú, fokozatosan elvékonyodó élük van. Általános használatra7 inch (17,78 cm) élhosszúságú ollót ajánlok, bár ezek az ollók különböző hosszúságban is vásárolhatók, céljainktól és izlésünktől függően.
Ritkítóollók Inkább a bunda ritkítására használjuk ezt a szerszámot, mint tényleges nyírásra. Olyan ollót ajánlanék, melynek egyik éle fogazott, a másik hagyományos.
Nyírógépek
Az Oster-nyírógépek minden bizonnyal a rendelkezésünkre álló legismertebbek és legjob minőségüek. Több modell közül válogathatunk - amatőr és professzionális célokra egyaránt. Az árusító üzletben az eladók segítségünkre lehetnek az egyéni céljainknak legjobban megfelelő típusú kiválasztásában.
Oster kisállatnyíró gép, A5-ös, A2-es típusok Ezt a két típust hivatásos kutyakozmetikusok használják. Az A5-ös modell cserélhető pengével rendelkezik, így különböző szőrhosszt és -minőséget érjetünk el vele, míg az A2-es típus cserélhető nyírófejjel készült. A könnyen cserélhető pengék miatt az A5-ös típus népszerű a kutyakozmetikusok között.
Kisebb modellek és kölyöknyíró gépek E típusok sokkal kevésbé kihasználhatók, mint az A5-ös és az A2-es modellek, de egyéni céljainknak nagyon jól megfelelnek.
Nyírógéppengék Professzionális használatra pengék széles választéka áll rendelkezésünkre a 4-estől a 40-es méretig. A 4-es számű fej a legritkábban fogazott, mely így a szőrt 16-19 mm hosszúra hagyja, míg a 40-es a legsűrűbb nyírófej, mely különösen finom munkákhoz alkalmas.
A nyírógépek és a nyírófejek tisztán tartása Mind a nyírógépet, mind a nyírófejeket használat után meg ell tisztítanunk. Távolítsuk el a fogak közé szorult összes szőrszálat, és a gyártó által javasolt oldattal mossuk ki a nyírófejet. Időnként olajozzuk meg a nyírógépet, de pontosan tartsuk be és kövessük a gyártó utasításait. Az igénybevételtől függően a nyírófejeket rendszeresen élezni, a nyírógépet pedig javítani kell.
Trimmelőkések Bár nagyon sokféle trimmelőkés van, általában mindegyik egy éles fogakkal bíró élből, mely a vágófelületet biztosítja, és egy fából, műanyagból vagy alumíniumból készült fogórészből áll. A fogak különböző méretei különböző finomságú vágást tesznek lehetővé. Balkezes és jobbkezes kések egyaránt kaphatók. Hogy melyik kés felel meg legjobban céljainknak, egyedül a tapasztalat képes eldőnteni.
Körömvágó ollók Noha különböző típusú körömvágó ollók léteznek, én kifejezetten a guillotine típusú ollót ajánlom inkább, mint a laposabb fajtát. ez utóbbi vásás közben összenyomja a kutya karmát, és ezzel kellemetlenségeket okoz az állatnak.
Fülcsipesz Ez a csipesz lehet akár hajlított, akár egyenes végű is, és a kutya füléből kézzel el nem érhető szőrszálak eltávolítására használjuk.
Fogkő-eltávolító Ezt a szerszámot a kutya fogkövének eltávolítására használjuk, bár nyomatékosan ajánlom, hogy a legjobb, ha ezt a műveletet állatorvosra bízzuk.
Szárítógépek Sokféle szárítógép kapható mind professzionális, mind egyéni céljainkra. Bár egy kézi, emberi használatra készült egyszerű hajszárító is kiválóan alkalmas a kutya szőrének megszárítására, egy professzionális szárítógéppel e feladat sokkal könnyebben és gyorsabban elvégezhető.
AZ ALAPMŰVELETEK kattints rá a nagyításhoz!
Fésük:
KAROMVÁGÁS
A karomvágást sokan összekötik a rutinszerű szőrzetápolással. Kellő óvatossággal magunk is levághatjuk a kutya karmát. A guillotine elvén működő ollót használjuk, amely vágja a karmot, nem pedig összehúzza, mint a karomvágó csipeszek - a karom összezúzásakor megfájdulhat az alatta levő, érzékeny karomágy. Nem árt, ha elős alkalommal szakember mutatja be a karomvágás mikéntjét. Az egyik kutya karomágya hosszabb, a másiké rövidebb, s ha megsértjük, erősen vérzik. Ha a karom átlátszó vagy fehér, akkor a karomágy nagyrészt látható, de vegyük figyelembe, hogy a végén elkeskenyedik. A fekete karmú kutyáknak általában hosszabb a karomágyuk. Inkább legyünk túlzottan óvatosak, és ha vérzést okozunk, tanuljunk az első hibából. Tegyük az állatot könnyen tisztítható felületre, és tartsunk kéznél timsót vagy más vérzéscsilapítót, arra az estere, ha baleset történne. Esetleg egy könnyűkötésre is szükség lehet. Ha korábban még nem távolítottuk el, ellenőrizzük a farkaskarmot is a lábak belső oldalán. A farkaskarmok nem kopnak, s ha szőr borítja őket, könnyű megfeledkezni róluk.
Karomvágók:
|