Mit tehetünk azért, hogy a nyár négylábú kedvencünk számára is élvezetes legyen? A kánikula veszélyeiről és a hőség okozta problémák megelőzéséről, olvashattok.
A víz elengedhetetlen ahhoz, hogy kedvencünk átvészelje a hőséget. Ivóedényében mindig legyen friss, tiszta víz. Ha utazni indultok, akkor se feledkezzetek meg tálkájáról és egy üveg vízről! A víz másik funkciója a külső lehűtés, de ezzel nagyon csínján kell bánni! Nagy melegben állatunkat langyos vízzel lelocsolhatjuk. Soha ne spricceljünk rá jéghideg vizet, mert keringése összeomolhat! A locsolást a lábánál kezdjük, és fokozatosan haladjunk felfelé. Ügyeljünk arra, hogy a fülébe és a szemébe ne menjen víz! Nagyon sok kutya szeret úszni. Vigyük magunkkal, ha víz közelben járunk. De tartsuk be az egészségügyi előírásokat!
Számtalan esetben előfordul, hogy a kutyák azért kapnak hőgutát, mert a tűző napon lévő járműben hagyja felelőtlen gazdája! Az autóban, rövid idő alatt 40 fok fölé szökhet a hőmérséklet, ezért soha ne hagyjuk állatunkat nyáron a kocsiban! A lehúzott ablak sem megoldás! Utazáshoz válasszunk reggeli vagy esti időpontot. Az ablak lehúzása menetközben átmenetileg jó megoldás lehet, de soha ne húzzuk le annyira, hogy a kutya ki tudja dugni a fejét. A menetszéltől könnyen kötőhártya-gyulladást kaphat, így az erre hajlamos egyedeknél inkább használjuk a szellőző berendezést.
Egy forró nyári nap kiváló alkalom a piknikezésre vagy kerti partira. A társaságot kedvelő kutyáknál egy kerti mulatság nem lesz nagy gond. Ők ugyanis előbb-utóbb a középpontba kerülnek és ettől teljes lesz a boldogság. A félénkebb, visszahúzódó kutyák számára biztosítsunk egy nyugodt, csendes, félreeső helyet. Esetleg kérjünk meg valakit, akiben bízunk, hogy arra az estére vállalja el a kutya felügyeletét! Egyre gyakoribb manapság magánrendezvényeken a tűzijáték. Ez az, amitől az állatok nagy része halálra rémül, sőt ha teheti, megszökik. Szóval, ezt a fajta programot inkább felejtsük el, ha állatunk van.
Mi szívesen sütkérezünk a napon, de kedvencünk közben túlhevülhet, és rosszul lehet a nagy melegtől. Kutyánk számára az egyetlen mód, hogy lehűljön, a lihegés. Ezért biztosítsunk számára árnyékot, megfelelő pihenőhelyet és elegendő vizet. Tartózkodjunk attól, hogy állatunkkal a perzselő napon sétáljunk, vagy játsszunk. A dél körüli időpontok helyett válasszuk inkább a kora reggeli vagy az esti órákat a játékhoz. Napközben sokat segíthet, ha a lakás leghűvösebb hidegpadlós részén biztosítunk helyet kedvencünknek. A kertben keressünk egy olyan árnyékos, jól szellőző területet, ahol beton vagy más hidegpadló van. Locsoljuk meg a területet és hagyjuk megszikkadni. Ezután négylábú kedvencünk kényelmesen elnyúlhat a hűs felületen. Felfázásra hajlamos kutyánál mellőzzük a hideg fekvőhelyeket, de legalábbis tegyünk alá vékony rongyot. Minden "lehűtéses módszernél" alapelv a fokozatosság: kedvencünk szervezetének hozzá kell szoknia a hőmérséklet-különbséghez.
Ha otthonunkban vagy autónkban légkondicionáló van, ügyeljünk arra, hogy a beállított hőmérséklet ne különbözzön drasztikusan a külső hőmérséklettől. Ugyanúgy, ahogy az emberek, az állatok is meg tudnak fázni, ha hirtelen változik a hőmérséklet. A ventillátorok sem igazán előnyösek abban a helyiségben, ahol állatunk tartózkodik, hiszen a huzattól szemük és fülük is begyulladhat.
Kutyatartók bizonyára többször megfigyelték, hogy négylábú kedvencük első két lábát használva, iszonyatos vehemenciával elkezdi kaparni a maga alatt lévő földet, csempét, betont, stb. Ha melege van, a kutya ösztönszerűen kaparja a maga alatt lévő földet, ugyanis a természetben a mélyebben fekvő földréteg hűvösebb. Ha kikaparja tehát a földet, akkor hűvösebb fekvőhelyet biztosíthat magának, egyúttal mi is vegyük észre, hogy nem esik jól neki a meleg és tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket.
A kedvenc bundája védelmet nyújt a napsugarak ellen, de a szőr nélküli részek - így az orr és a fül - könnyen leéghet. A világos bőrű, a vékony bundájú és a frissen nyírt szőrzetű állatok vannak leginkább kitéve a leégés veszélyének. Kérdezd meg állatorvosodat azzal kapcsolatban, hogy milyen módszerekkel védheted az érzékeny területeket! A hosszú fülű fajtáknál nyáron nagyon gyakori a fülgyulladás, mert hallószerve nem tud kellően szellőzni a párás, meleg levegőben. Valamivel gyakrabban kell tisztítani, az üzletekben kapható fültisztító folyadékkal, és rendszeresen el kell távolítani a fültőből a szőrt, mert az akadályozza a szellőzést.
Nyáron hajlamosak vagyunk arra, hogy az otthon biztonságát kevésbé vegyük komolyan. A nyitva hagyott ablakokba tegyünk korlátot vagy hálót, hogy kedvencünk még véletlenül se pottyanjon ki. A kerti kaput se felejtsük el bezárni magunk mögött, mert higgyétek el, kutyátok meg fogja ragadni az alkalmat, hogy világot lásson. Biztos, ami biztos, kutyánkon legyen nyakörv és egy kis tábla a nevével és telefonszámunkkal.
A rendszeres féregtelenítés mellett, nyáron fokozottan ügyeljünk a bolhákra és a kullancsokra, ugyanis a meleg idő kedvez szaporodásuknak és a fejlődésüknek. Az állatorvos bizonyosan tud majd tanácsokkal szolgálni a megelőzést illetően. A méhcsípések is gyakoriak ilyenkor. Mit kell tennie egy jó gazdának, ha állatát megcsípi egy méh? Amennyiben a fullánkhoz hozzáférünk, fertőtlenített csipesszel óvatosan távolítsuk el. Ha nem, akkor forduljunk mielőbb állatorvoshoz! Tegyünk egy jéggel teli zacskót a duzzanatra, és kis ideig tartsuk rajta, majd vegyük el. Ezt addig ismételjük, amíg lelohad a duzzanat. Közben gondoskodjunk arról, hogy az állat kényelmesen feküdjön, amíg jobban lesz. Ha lenyelte a méhecskét azonnal vigyük állatorvoshoz, mert a duzzadás akár a légzést is akadályozhatja.
Tartsuk nyitva a szemünket, hogy a veszélyekből ne legyen baj! Vigyázzunk kedvencünkre - egy kis odafigyeléssel a nyár számukra is kellemes lehet. |