A pároztatás után még legalább 4 hétig nem látszik meg a szukán, hogy vemhes. Néha csak a kölykök megszületésekor derül ki, hogy másállapotban van! A vemhesség átlagosan 63 napig tart, de ennél hét nappal vagy rövidebb vemhességből is születhetnek életképes kiskutyák. (Ámbár minél nagyobb az átlagos hordási időtől való eltérés, annál kisebb a túlélési esélyük.) A párzás napjának ismeretében tehát kiszámíthatjuk, hogy mikorra várható a fialás. Az állatorvos a 24-32. napon rendszerint már meg tudja állapítani a vemhességet: a méhben növekvő embriókat körülvevő, folyadékkal telt magzatburkok kicsiny, feszülő gömböcskéi jó esetben kitapinthatók. Nagy termetű, elhízott vagy izgága természetű szukáknál azonban ez a módszer nem célravezető. Legfeljebb tippelni lehet, s ha kevés a magzat, a tipp jobbára bejön. A 49. nap után röntgenvizsgálattal már az is megállapítható, hogy hány kiskutya fog világra jönni.
A vemhes szuka gondozása Ha a kutya először lett vemhes és nekünk magunknak sincs még tenyésztési tapasztalatunk, három-négy héttel a pároztatás után keressük fel az állatorvost. Meg fogja vizsgálni az állatot, s ha lehet, nyilatkozik, hogy tényleg vemhes-e, amellett tanácsokat ad a gondozására és az etetésre vonatkozóan.
Etetés A vemhesség ötödik-hatodik hetében egyharmadával vagy felével növelni kell a napi adagot. Kívánatos, hogy a kutya gyakran, de egyszerre csak keveset egyen, mert az embriók a hasüreg jelentős részét elfoglalják, és az ennivaló hamar teltségérzést okoz. Tévhit, hogy "tejből lesz az anyatej". A tejelválasztás előmozdítására az állatnak sok értékes fehérjét kell fogyasztania. Kevés tej is jót tesz neki, de emellett sajtot, tojást és húst is kell kapnia, s gondoskodni kell a vitaminok és ásványi anyagok pótlásáról, részben természetes táplálékok útján.
Zöld váladék Egyes szukák méhlepényében a vemhesség teljes időtartama alatt termelődik egy világoszöld, nyálkás váladék, az úgynevezett uteroverdin. Ez nem kóros, és az utolsó két hétben sokszor mérséklődik.
Mozgás A vemhes szukának szüksége van mozgásra, de vad hancúrozásra azért ne bíztassuk, főleg ne a negyedik hét után. A rendszeres, rövid séták a későbbiekben se maradjanak el, de ne siettesük a kutyát, nehogy túlságosan kifáradjon.
Felkészülés a kiskutyák érkezésére Az újszülött kiskutyák könnyebben megtalálják a mellbimbót, ha - hosszú szőrű kutyánál - lenyírjuk az anyaállat szőrét az emlőmirigyek körül. Ilyen fajtáknál ollóval a szeméremtest környékén is óvatosan rövidre kell nyírni a szőrt, hogy a fialáskor minél kevésbé szennyeződjön. Ha a várt nepon az ellés elmarad, másnap keressük fel az állatorvost. Ha többszöri pároztatás történt, várjunk türelemmel az utolsótól számított 63. napig.
Anyakutyatej A kölykök egyenletes fejlődését a szuka teje biztosítja a legjobban, amely megfelelő arányban tartalmaz fehérjéket, zsírokat, szénhidrátot és ásványi sókat. Ezenkívül vannak benne vitaminok, enzimek és különféle védőanyagok (immunglobulin stb.), amelynek védőhatása éppen ott - a bél nyárkahártyájának felületén - mutatkozik meg, ahol a kórokozók rendszerint megtámadják a kölyök szervezetét. Az anyakutya teje nem mindig egyforma összetételű; a benne lévő anyagok aránya a szoptatás ideje alatt némiképp változik. Az ellést követő első napokban koncentráltabb, ún. föcstejet készít az emlő. Ezt követően a szuka teje fokozatosan hígabbá válik. A tej tápértéke (sűrűsége v. hígabb volta) függ az anyakutya mindenkori táplálékától, egészségi állapotától, fajtájától, egyedi tulajdonságaitól is. |