Epilepszia
Folyamatos kezeléssel kordában tartható
Epilepszia
Öt éves cocker spániel betegem hetek óta a nap 24 órájának a zömét azzal tölti, hogy a konyhaasztallal szemben hasra fekszik és az asztal alatt néz egy láthatatlan tárgyat. Ha szólítják, nem figyel fel a hívásra, azután hirtelen feleszmél és éli tovább az életét. Ez az un. „távollét” epilepszia, de mindenképpen gyógykezelést igényel.
*
Négy éves skót juhászkutya a nap zömét azzal tölti, hogy lyukasra nyalja a szônyeget. Idônként felhagy ezzel, majd újra folytatja. Azonnali antiepileptikus kezelést igényel, nemcsak az évenkénti szônyegvásárlás miatt.
*
Négy éves keverék kan kutya ül az ajtó elôtt és a szemével egy láthatatlan légy röpködését figyeli. Igen gyakori epilepszia típus kutyán, azonnali antiepileptikus kezelést igényel, ugyanis ennek hiányában a jól ismert görcsrohamok jelentkeznek hónapok vagy évek múlva.
*
A laikus köztudatban az epilepszia tünetei „jól ismertek”, nyálzás, rángógörcsök, eszméletvesztés. Tudni kell, hogy az epilepszia tünettana igen változatos, nem törvényszerû, hogy az állat a roham alatt az eszméletét elveszítse, és görcsös állapotba kerüljön, bár kutyánál ez a leggyakoribb rohamtípus.
Sok esetben nagyon súlyos görcsrohamokkal hozzák a rendelôbe a kutyát, azonnali kikérdezése a tulajdonosnak, – miközben az állat állapotát igyekszünk stabilizálni – sokszor fényt derít arra, hogy nem epilepsziás az állat, hanem alkalmi rohama van. Hirtelen érte az egészséges agyat valamilyen durva külsô hatás, melynek következtében az állat epilepsziás tüneteket produkál. Fény derülhet a külsô kiváltó okra, pl.: egy valószínûsíthetôen szabad forgalmazású csigairtó méreg kiszórása egy meghatározott területen súlyos „járványos epilepsziás” rohamokat produkál. Ilyenkor érkeznek nagy számban 24 órán belül a rendelôbe azonos, súlyos idegrendszeri tünetekkel a kutyák. Nem valódi epilepsziáról van szó. Az azonnali tüneti terápiában részesült állatok egy óra múlva saját lábukon tünetmentesen távoznak a rendelôbôl, és mivel a kiváltó ok többé nem fog jelentkezni, így az epilepszia sem. A valódia epilepszia okát a legritkább esetben tudjuk kideríteni. Nagy segítség az EEG készülék. Meglepô, mennyire hasonlít a humán és a kutya-macska epilepszia. Sok a hasonlóság az elváltozások, a rohamtünetek és az EEG – görbe között. Neurológus fôorvos asszonnyal közösen értékelt eredményt adaptálom az állatgyógyászatban. A kiértékeléshez azonban szem kell és óriási tapasztalat, az EEG görbe nekünk mindent elmond. Például arról a kilenc éves, örökké nyugtalan vizsláról, amelyrôl kiderült, hogy a nagyon magas vérnyomása következtében tönkrement a szürkeállománya és emiatt hetente kétszer-háromszor komoly epilepsziás rohamai voltak. Egy hónapja szedi az antiepileptikumot, a vérnyomáscsökkentôt és a vizelethajtót. Azóta tünetmentes.
Sosem szabad belenyugodni, végérvényes sorscsapásnak elkönyvelni az epilepsziát és kísérletet sem tenni a betegség gyógykezelésére. A mai diagnosztikai és terápiás lehetôségek birtokában, az epilepszia betegségben szenvedô állat rohammentessé tehetô, vagy legalábbis a rohamok száma annyira csökkenthetô, hogy ez megfelelô életvitelt biztosít az állat és tulajdonosa számára.
|